FEJ:

A koponya és az arcorri rész megfelelő méretű legyen.

KOPONYA:

AGYKOPONYA: Boltozatos, jó hosszúságú és szélességű, hogy helyet adjon a nagy kapacitású agyállománynak. A fejtetőn növő szőr (konty) hosszú, laza fürtökből áll, a szemek között jól definiálható csúcsot alkot, és semmiképpen nem parókaszerű, pl. egyenes vonalban nőve lefelé.

STOP: Fokozatos.

FOGAK:

Erősek és szabályos ollós harapásban záródnak.

MELLKAS:

Mély, és bár a jól ívelt bordáknak köszönhetően tágas, de nem túl széles, vagy domború az elülső lábak között. A bordák mélyen hátra nyúlnak.

HIBÁK:

Minden eltérés az előzőekben felsorolt jellemzőktől hibának tekintendő, a hibákat az eltérés mértékével, valamint a kutya egészségére és jólétére, valamint hagyományos használati képességeire gyakorolt hatásával arányosan kell értékelni.

 • Fehér jegy a mellkason.
 • Világos színű bunda.
 • Világos szem.
 • Gyapjas szőrzet.
 • Zászlós szőrzet a csánkok elülső oldalán.
 • Hiányzó zászló az elülső lábak első részén
 • Szétálló ujjak.
 • Zászlós szőr a mellkason.
 • Hosszú szőrzet az arcorri részen.
 • Fehér jegyű mancsok.

Azokat a kutyák, amelyek egyértelműen fizikai vagy magatartásbeli rendellenességet mutatnak, ki kell zárni.

NYAK:

Elég hosszú, erős, ívelt (lehetővé teszi, hogy a kutya fejét magasan a hátvonal felett hordja), erősen illeszkedik a vállak közé.

ARCKOPONYA:

ARCORRIRÉSZ: tökéletesen sima. Az alsó állkapocs hátulsó részén a szőrzet vékony csíkban nőve szakállt alkot.

ORRTÜKÖR: Nagy, jól fejlett és sötét májszínű.

POFA: Hosszú, erős és némileg szögletesnek tűnő.

SZEMEK:

Viszonylag kicsi, mandula alakú, sötét borostyán, vagy sötét mogyorószínű, nagyon intelligens tekintetű.

FAROK:

Sima, erős, a tövénél (ahol 3-4 inch, azaz 7,5-10 cm hosszan rövid göndör szőrrel fedett) vastag, majd fokozatosan elvékonyodva hegyes farok végben végződik. Ne legyen olyan hosszú, hogy leérjen a csánkig. Megközelítőleg a hát vonalában, egyenesen hordott

MOZGÁS:

A mozgás a fajtára jellemző gördülő-guruló mozgás, mely a hordószerű bordakosár eredményeként alakul ki.

MANCSOK:

Nagy, kerekded és kissé szétterülő, szőrrel dúsan borított a lábujjakon és a lábujjak között, de mentes a felesleges szőrözöttségtől.

MÉRET:

 • Kanok: 21/23 inches (53/59cm)
 • Szukák: 20/22 inches (51/56cm)

ÍR VÍZI SPÁNIEL STANDARD

FCI CSOPORTBEOSZTÁS

 • Fajtacsoport 8.
 • Szekció 3.
 • Elhozó, kajtató- és vízi kutyák
 • Munkavizsgára kötelezett

ÁLTALÁNOS MEGJELENÉS:

Elegáns megjelenésű, büszke tartású, erőteljes, kompakt vagy zömök felépítésű kutya.

VISELKEDÉS / VÉRMÉRSÉKLET:

Büszke, öntudatos fajta; nagyfokú intelligenciája és kitartása bátor és buzgó vérmérséklettel, lenyűgöző állóképességgel és hűséggel párosul. Jó, humorérzékkel is bíró családi kutya, de idegenekkel szemben távolságtartó.

TÖRZS

Jó méretű legyen, olyan arányokkal, ami hordószerű megjelenést ad a testnek, melyet a dongás bordakosár is hangsúlyoz. Összességében erős és jól izmolt.

FÜL:

Nagyon hosszú, lebenyes fülbőrrel, mélyen tűzött, a pofához simuló, hosszú csigás, göndör szőr borítja.

VÉGTAGOK

ELÜLSŐ VÉGTAGOK:

 • VÁLLAK: Nagyon erősek, jól szögeltek.
 • ELÜLSŐ LÁBAK: Jó csontozatúak és egyenesek, a felkar a könyöknél egy vonalban legyen a lapocka csúccsal.

HÁTULSÓ VÉGTAGOK: Nagyon erősek.

TÉRD: Jól szögelt.

CSÁNK: Mélyen helyezett csánkok.

SZÍN:

Nagyon erőteljes és élénk egyöntetű májbarna szín. Nem kívánatos a fehér mellkas folt.

MEGJEGYZÉS:

A kanoknak két jól fejlett herével kell rendelkezniük, melyek a herezacskóban helyezkednek el.

RÖVID TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS

A fajta pontos eredetét máig a homály fedi. Az általános elgondolás szerint a vízi spánielek eredetileg Perzsiából származnak, majd Spanyolországon keresztül jutottak Írországba. Az első ír utalás a”vízi madarakat űző vízi kutyákról” az 1600-as évekből ered, innen tudjuk, hogy a vízálló bundával rendelkező kutyákkal már a madarászpuska megjelenése előtt vadásztak madarakra. Az ír vízi spaniel nem rendelkezik a származást egyértelműen igazoló jellemzőkkel, a jellegzetes ún. patkány-farkat leszámítva. Ez a fajtajelleg semelyik más hasonló fajtánál nem létezik, ezért valószínűnek tűnik, hogy a modern fajta kialakulásában fontos szerepet játszott egy őshonos ír előd. A farok miatt jöttek létre az olyan megnevezések, mint a Whip Tail (ostorfarkú), Rat Tail (patkányfarkú). Akárhogy is történt, tény, hogy ezeknek a kutyáknak a leszármazottai komoly sikereket értek el a XIX. sz. második felében rendezett kiállításokon, majd 1890-ben megalakult a fajta érdekeinek előmozdításán munkálkodó Ír Vízi Spániel Klub.

HÁT:

Rövid, széles és vízszintes, erőteljesen kapcsolódik a hátulsó részhez. Ágyék: Mély és széles.

SZŐRTAKARÓ

Sűrű, tömött, szoros gyűrűkből álló bunda, mely minden gyapjasságtól mentes, ugyanakkor természetes olajossággal bír. A hátat és a nyak oldalát ugyanolyan göndör szőrzet borítja, mint a törzset, a toroktájék legyen sima, a sima szőrzet az alsó állkapocstól a szegycsontig húzódva V-alakú mintát alkot. Az elülső lábak dúsan szőrözöttek, úgy hogy a láb körös-körül zászlós szőrzettel fedett, bár az elülső részen a szőrzet rövidebb. A hátulsó lábak első része a csánkok alatt sima szőrrel fedett, de hátul egészen a mancsokig zászlós szőrű.